Zespół Muzyczny Na Wesele TRANS!

Orkiestra na wesele Koszalin, Słupsk, Lębork, Kartuzy, Bytów, Tczew, Malbork, Białogard, Wałcz  ♫ ♫ ♫

Zespół Weselny TRANS - zespół muzyczny na: wesele, studniówkę, osiemnastkę, połowinki, rocznicę ślubu, sylwestra, urodziny, prymicję, zabawę, bal karnawałowy

Kontakt do nastel: 602 802 460e-mail: transmajer@gmail.com

KAPELUSZ, WOALKA CZY TRADYCYJNY WELON? – ATRYBUTY PANNY MŁODEJ

Jeszcze kilka lat temu nikt nie zastanawiałby się nad odpowiedzią. Szczególnie w naszym, bardzo przywiązanym do tradycji kraju. Na pytanie co powinna mieć na głowie panna młoda odpowiedź byłaby prosta – welon. Dlaczego? Chociażby dlatego, iż przed laty nie patrzyło się aż tak na wygląd (aczkolwiek nie udawajmy – na pewno był ważny), a na symbolikę poszczególnych elementów stroju. 

Rzekomo welon ślubny miał chronić pannę młodą przed różnymi demonami, które miały ją kusić. Historię welonu opowiadałam już wcześniej i myślę, że warto ją znać dla samej siebie (chociażby, żeby nie dać się zagiąć jakiejś babci czy ciotce obecnej na ślubie).

OBECNE TRENDY W MODZIE ŚLUBNEJ I WESELNEJ

Aktualnie w modzie są kapelusze. W naszej kulturze są one obecnie bardzo mało popularne. Najczęściej kojarzymy je z królową Elżbietą i ogólnie kulturą Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy jednak, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu, niemalże każda kobieta (i mężczyzna również) każdego dnia nosiła nakrycie głowy. Dziś bardzo rzadko spotykamy na ulicy, by ktoś stosował ten dodatek do stroju. A szkoda, bo niewątpliwie dodaje szyku i elegancji. Myślę, że nie tylko ja widząc starszą panią w kapeluszu myślę, że to z pewnością jakaś dama, pochodząca z rodziny o arystokratycznej rodziny. Ale powróćmy do kwestii ślubu i wesela. Czy kapelusz to odpowiedni dodatek panny młodej? Jeszcze kilka lat temu był uważany za coś ekstrawaganckiego.

Współcześnie podczas organizacji ślubu mniej uwagi przywiązuje się do tradycji, obyczajów i symboli, a więcej skupia się na tym co podoba się młodym, co jest modne itp. I czy to się komuś podoba czy nie, tak właśnie jest. Kapelusze na głowie panny młodej pojawiły się kilka lat temu. Najpierw widziano je na modelkach w kolorowych magazynach, aż z czasem coraz więcej dziewcząt decydowało się na taki dodatek zamiast welonu. Dziś wybór jest naprawdę wielki. Mogą być to kapelusze z bardzo dużym rondem, przyozdobione kokardami, kwiatami i wstążkami, albo niewielkie, skromne, przyczepione wsuwkami do włosów żeby nie spadły. Ja osobiście wolę te drugie jeśli już miałabym wybierać. Koszt takiego kapelusza jest różny, ceny zaczynają się od 100 złotych, a sięgnąć mogą kilku tysięcy. Obecnie coraz popularniejszy jest kapelusz w kolorze przewodnim wesela. Oznacza to, że panna młoda ma np. kapelusz, wiązankę i buty w innym kolorze niż biały (kolor sukni). Zależy co kto lubi. 

              Ja na swoim weselu miałam kapelusz zamiast welonu. Spotkałam się z różnymi opiniami. Młodzi z reguły reagowali bardzo pozytywnie, byli pełni podziwu mojej „odwagi”. Jak wiadomo starszemu pokoleniu niekoniecznie podobał się ten pomysł – bo jak można wymyślać w takich kwestiach jak ślub i wesele, które powinno przebiegać wg odpowiednich schematów. Mi się kapelusz podobał i nie zmieniłabym tej decyzji – mówi świeża mężatka Ania.

Pamiętajmy, że każde odstępstwo od ślubnej reguły zazwyczaj nie przypada do gustu babciom czy ciotkom. Jednak jeśliby postępować zgodnie z ich oczekiwaniami to moda weselna stałaby w miejscu, albo co gorsza – nie byłoby jej wcale. 

WIĘC W CZYM NA ŚLUB...

Wybór kapelusza jest dużo bardziej skomplikowany niż welonu. Welon jest dodatkiem delikatnym wpiętym we włosy i z reguły bardziej skupiamy się na fryzurze panny młodej niż na nim. W przypadku kapelusza jest odwrotnie. Czasem trzeba zmierzyć ich dosłownie setki, by wybrać najodpowiedniejszy na naszej urody. Jeśli pierwszy raz w życiu nakładamy kapelusz i to na własny ślub, polecam skorzystania z porad stylistki, albo przynajmniej pani w sklepie. Chyba nikt nie chce się ośmieszyć w jednym z najważniejszych dni swojego życia. I kolejna ważna kwestia – musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie każdemu kapelusz pasuje. Ja osobiście mam niewielką głowę i z takim dodatkiem wyglądam po prostu śmiesznie, a nie elegancko (a może nigdy nie trafiłam na odpowiedni kapelusz?).

Bezpieczniejszym dodatkiem jest już woalka. Jest dużo delikatniejsza niż kapelusz, nie przytłacza i nie dominuje nad fryzurą panny młodej. No i z pewnością jest to opcja najtańsza z wszystkich wcześniej wymienionych. Ostatnio wiele kobiet decyduje się na welon do kościoła i woalkę na wesele. Podobno jest znacznie wygodniej podczas tańców i nie ma obaw, że ktoś z gości niechcący zerwie nam welon z głowy. Samo tańczenie w sukni ślubnej nie należy do wygodnych, a dodatkowo uważać jeszcze na welon?  Wybór woalek również jest szeroki. Niektóre są niemalże przezroczyste, inne z siateczki, a jeszcze inne jednolite. Mi najbardziej podobają się te z siateczki, są delikatne i doskonale podkreślają urodę panny młodej, ale co kto woli.

                                                                                                                                                    J.K.
PO WIĘCEJ ŚLUBNYCH TRENDÓW MODOWYCH ODSYŁAMY POD CIEKAWE ADRESY 
Kreator stron internetowych - strona bez programowania