Zespół Muzyczny Na Wesele TRANS!

Orkiestra na wesele Koszalin, Słupsk, Lębork, Kartuzy, Bytów, Tczew, Malbork, Białogard, Wałcz  ♫ ♫ ♫

Zespół Weselny TRANS - zespół muzyczny na: wesele, studniówkę, osiemnastkę, połowinki, rocznicę ślubu, sylwestra, urodziny, prymicję, zabawę, bal karnawałowy

Kontakt do nastel: 602 802 460e-mail: transmajer@gmail.com

Blog - PORADY WESELNE

Zabawy weselne podczas oczepin

2015-04-23 11:57:38, komentarzy: 0

Czym byłoby wesele bez oczepin. Pierwotnie miały one inny charakter, były rodzajem obrzędu weselnego, podczas którego Panna Młoda w tradycyjny symboliczny sposób zmieniała stan panieński w zamężny. Na czym to dokładniej polegało? Druhny zdejmowały Pannie Młodej wianek z głowy, następnie ścinano jej wianek i zakładano na głowę czepiec. Wiązało się to również z różnymi zabawami, ale w dzisiejszych czasach charakter oczepin bardzo uległ zmianie. Oczepiny są teraz rodzajem zabaw, które mają urozmaić wesele. Pomysłów na przeprowadzenie zabaw jest dużo, czasami wybiera je zespół weselny a czasami Młoda Para.

Oczepiny oczywiście przeprowadza ktoś z zespołu weselnego, jest to zazwyczaj lider. Pierwszą najbardziej znaną i stosowaną na każdym weselu jest rzucanie welonu przez Pannę Młodą oraz muszką (krawatem) przez Pana Młodego. Podczas tej zabawy, tradycja mówi, że ten kto złapie część garderoby rzucanej przez młodych, ten następny stanie na ślubnym kobiercu. Może właśnie dlatego tak niechętnie część gości podchodzi do tej zabawy, gdyż wolą stan panieński/kawalerski.

Oczepinom towarzyszą również inne zabawy i konkursy, które są połączone z nagrodami w postaci wódki weselnej, którą oczywiście wręcza Para Młoda. Wymieniać rodzaje przykładowych zabaw można bez końca, ale nikomu same tytuły nic nie powiedzą, więc trzeba byłoby opisywać każde z nich. Wystarczy przejrzeć serwis YouTube, tam pod hasłem oczepiny znajdziemy bardzo dużo urywków z wesel i zobaczymy właśnie te zabawy.

Do jednej z zabaw weselnych, która często jest połączona z oczepinami należy ''Pociąg''. Zespół weselny zaprasza oczywiście na parkiet wszystkich gości i gra utwór Ryszarda Rynkowskiego ''Jedzie pociąg z daleka''. Chyba każdy z nas może wskazać kilka wesel, na których był to stały punkt. Zawsze przy tej zabawie wszyscy chętnie się odrywają od stołów, oczywiście razem też śpiewają z zespołem weselnym, gdyż jest to bardzo znana piosenka na oczepiny. Bardzo miłym akcentem jest, kiedy oczywiście pociąg prowadzi wodzirej kapeli weselnej i co jakiś czas zatrzymuje się i oznajmia do jakiej stacji dojechaliśmy. Tutaj często wprowadzany jest element dodatkowy czyli np. odtańczenie narodowego tańca kraju, który podaje wodzirej. Naprawdę świetna zabawa, warto więc w niej brać udział lub po prostu wybierać ją jaki stały punkt wieczoru.

Coraz bardziej popularną zabawą stosowaną na oczepinach jest karaoke. Któż z nas nie wie na czym polega ta zabawa, na pewno nie raz udało się nam podczas wyjścia z przyjaciółmi trafić na podobną zabawę. Podczas wesela wygląda to jeszcze ciekawiej, gdyż zamiast puszczanego podkładu z płyty śpiewającemu towarzyszy zespół weselny, który gra na żywo. Zabawa ta zazwyczaj przynosi wiele pozytywnej energii, a goście weselni chętnie biorą w niej udział. Nie da się również ukryć tego, że po takiej zabawie goście weselni są bardziej zrelaksowani i sztywna atmosfera dzieląca dwie rodziny nagle gdzieś opada.

Przy organizacji oczepin zespół weselny zawsze powinien pamiętać, żeby w udział włączyć wszystkich zebranych gości. Wiadomo, że ilość miejsc ograniczona jest w konkursach – zwykle wybierane jest 5-6 par, a reszta tylko obserwuje. Ważne, aby zespół weselny zachęcał do dopingowania uczestników, klaskania itp. To sprawi, że wszyscy wciągną się w szał zabaw i będą w znacznie lepszych humorach.

Bardzo istotne przy oczepinach jest, aby nie zachęcać do brania udziału w zabawach na siłę. Nie każdy lubi takie atrakcje, może woli popatrzeć niż brać w nich udział. Powinniśmy to oczywiście uszanować i nie namawiać. Znajdą się jednak też takie osoby, które na pewno chętnie wezmą udział w każdej zabawie i zgłoszą się sami.

Bardzo charakterystycznym zakończeniem oczepin jest zazwyczaj podziękowanie dla rodziców. Kilka razy jednak spotkałam się z tym, że moment ten był pomijany. Nigdy nie wnikałam w to dlaczego, jednak miło byłoby docenić naszych rodziców i podziękować im na oczach zgromadzonych gości. Kupienie nawet po drobiazgu, odśpiewanie sto lat i np. wybór piosenki to niewiele w porównaniu z tym co oni dla nas zrobi. Nie możemy zapominać, że to właśnie rodzicom zawdzięczamy życie, wykształcenie i często organizację wesela, bo bywa też tak, że to oni za wszystko płacą. Jak więc można o nich zapomnieć? Liczą się małe gesty, a na pewno będzie im bardzo miło.

Każdy element wesela jest bardzo ważny, gdyż to właśnie wpływa później na końcową ocenę przyjęcia, oczepiny należą do tych najważniejszych. Dbajmy o każdy szczegół, starajmy się dopracować go z zespołem weselnym i jeśli mamy jakieś wątpliwości to zawsze pytajmy.  

Przeczytaj również wesele i ślub w piątek.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

NEW - O ORKIESTRZE.
Blog http://wesele-trans.manifo.com/.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania