Zespół Muzyczny Na Wesele TRANS!

Orkiestra na wesele Koszalin, Słupsk, Lębork, Kartuzy, Bytów, Tczew, Malbork, Białogard, Wałcz  ♫ ♫ ♫

Zespół Weselny TRANS - zespół muzyczny na: wesele, studniówkę, osiemnastkę, połowinki, rocznicę ślubu, sylwestra, urodziny, prymicję, zabawę, bal karnawałowy

Kontakt do nastel: 602 802 460e-mail: transmajer@gmail.com

Repertuar zespołów weselnych

Próba określenia przykładowego repertuaru kapeli weselnej jest niczym usiłowanie wyjaśnienia teorii względności w dwie minuty – każda z prób skończy się skrótowym uogólnieniem, krzywdzącym, jednostronnym sądem bądź pozbawionym kompetencji, dyletanckim wnioskiem. To prawda, nakreślenie ogólnych zasad doboru repertuaru zespołu na wesele jest ryzykowne, jeśli nie dosłownie niemożliwe. Można natomiast, bywając od czasu do czasu na weselach, bądź znając nieco muzyków parających się graniem w weselnych kapelach, spróbować znaleźć kilka niezbędnych punktów repertuaru każdego szanującego się zespołu weselnego. Repertuar ten, jak wiadomo, jest bardzo zróżnicowany, a jednak kilka „żelaznych” pozycji muzycznych musi się w nim znaleźć, aby można było uznać zespół za nowoczesny i (bez zbędnej przesady) godny zaufania.
Choć może to być dla niektórych krępujące (a dla osób traktujących muzykę jako nośnik ideologii – wręcz smutne) wyliczenie tego typu musi rozpocząć się od dwóch nieśmiertelnych, dla wielu bywalców wesel wręcz kultowych słów – DISCO POLO. Nie sposób pominąć tej niewątpliwie przaśnej, ale zarazem ciągle istotnej społecznie stylistyki muzycznej. Odkąd w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia aura „muzyki chodnikowej” zalała całą Polskę, utwory w rodzaju „Jesteś szalona” zespołu „Boys” bądź „Wszyscy Polacy” Bayer Full na stałe zadomowiły się na tradycyjnych, polskich zabawach weselnych. Wielu uzna to za wadę, a jednak discopolowym piosenkom ciężko zarzucić brak rytmu i swoistej (choć może płytkiej) przebojowości. Zespół weselny, pracując nad repertuarem siłą rzeczy nie może pominąć tego typu „hitów”, jako że świetnie wpisują się one w atmosferę beztroskiej, zakrapianej  zabawy. Jest rytm, jest melodia – niekiedy nie potrzeba niczego więcej. Tym niemniej obecnie (i w zasadzie – na szczęście) żadna kapela weselna nie może ograniczać się do jednej stylistyki muzycznej. Wynika to naturalnie z mnogości gustów gości, potrzeby urozmaicenia zabawy, a wreszcie konieczności zaprezentowania zespołu weselnego jako sprawnej, wszechstronnej „maszyny do robienia show”. Dlatego na weselach, poza tradycyjnymi przebojami disco – polo pojawiają się klasyki ze światowej historii nurtu dyskotekowego (np. utwory Boney M.), klasyka polskiej muzyki gitarowej (z przebojami „Dżemu”, „Perfektu” i „Kultu” na czele) czy popowe ballady wszechczasów ( takie jak na przykład, od lat mylnie uważana za pozytywną, piosenka zespołu „Dwa Plus Jeden” – „Windą do Nieba”). Najnowszych przebojów też nie brakuje. Repertuar kapeli weselnej musi być taki jak goście – trochę klasyczny i tradycyjny, trochę na czasie. Przejdź na zespol na wesele.

Tańce weselne - odrobina historii

Muzyka to nieodłączny element każdego ślubu. Polska kultura ludowa jest bogata w różnego rodzaju pieśni i tańce obrzędowe. To w nich splotła się tradycja szlachecka z twórczością ludową. Tańce weselne miały w historii bardzo zróżnicowaną rolę. Stanowiły pewnego rodzaju obrzęd i uczestnictwo w nich miały tylko określone osoby, które pełniły ważne funkcje podczas wesela. Były to starościny weselne, druhny i drużbowie pary młodej i czasami rodzice państwa młodych. Reszta gości weselnych mogła tylko obserwować. Podczas gdy grała kapela weselna dział się obrzęd wyłączenia panny młodej z grupy panien czy włączenie do grupy mężatek. Jedne tańce wykonywane były tylko przez kobiety, inne tylko przez mężczyzn.
Innym rodzajem tańców weselnych to tańce tańczone już przez wszystkich gości weselnych. Kapela weselna grała wówczas z zapałem oberka, mazurka, okrąglaka czy walczyka. Kolejność tańców określona była tradycją - taniec przed rozplecinami, oczepinami, po oczepinach. Były to tańce, których nie tańczono nigdzie indziej - tylko na weselu. Pierwszym, granym do dziś elementem uroczystości weselnej jest grany przez muzyków weselnych - marsz weselny. Taneczną cześć wesela rozpoczynał krakowiak. Kiedy kapela weselna zaczynała grać starszy drużba wychodził na środek sali i zapraszał gości do tańca. Kiedy tańce rozpoczęły się na dobre, wszyscy tańczyli już oberka i mazurka, rozkręcili się przy walczyku, kapela weselna zaczynała grać reczkę. Reczka byłą to wspólna zabawa wszystkich gości, tworzących korowód i wspólnie śpiewających. Oczywistym jest, że wesele czy dawniej czy współcześnie nie może odbyć się bez toastów, bardzo często przybierających formę przyśpiewek z nieodłącznym kieliszkiem w ręku. Toasty miały charakter wyrażenia szacunku dla pary młodej i ich rodziców. Ważną rolę na staropolskim weselu pełniły ...kucharki, honorowane specjalnym tańcem. Tańczony był na drugi dzień wesela miał charakter tańca połączonego ze zbiorem datków dla kucharek. W czasie tego tańca kucharki pokazywały się gościom, śpiewając zbierały datki do przystrojonej wstążkami warząchwi. Muzykanci grali wtedy oberka czy mazurka, kucharki zapraszały do tańca i oczywiście przyśpiewkami zachęcały do składania datków. Niektóre obrzędy pozostały do dziś, na przykład oczepiny. Zaczynane o północy, bo to wtedy symbolicznie panna młoda przechodzi ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Forma oczepin dziś troszkę się zmieniła, tańce oczepinowe są inne a orkiestra weselna w tym czasie może zaprezentować swoje umiejętności w zabawianiu gości nie tylko muzyką ale i ciekawymi zabawami.

Repertuar zespołów weselnych w skrócie.

Wesele jest to święto szczególne i unikalne. Na tejże imprezie dominować powinny piosenki przy których po prostu dobrze się tańczy. Każda orkiestra powinna więc wykonywać utwory w klimatach tanecznych oraz te, które są powszechnie znane i odbierane jako piosenki melodyjne. Na weselu nie może zabraknąć takich choćby jak "Daj mi tę noc" zespołu Bolter, "Zatańczysz ze mna jeszcze raz" z repertuaru wspaniałego wokalisty Krzysztofa Krawczyka, "Jej czarne oczy" grupy Ivan i Delfin ( Ivan Komarenko ), "Bałkanica" kapeli Piersi czy "Radio Hello" nagranej przez zespół ENEJ. Jeżeli chodzi o utwory zagraniczne, które zazwyczaj orkiestry wykonują, niemożna zapomnieć o takich hitach muzyki światowej jak "Lets twist again" Chubby Checker-a, "Macarena" Los del Rio, "Lambada" zespołu Kaoma, "La bamba" Los lobos, "Rock around the clock" – THE FIREBIRDS czy "Pretty Woman" grupy ROY ORBISON. Miło również jeśli zespol muzyczny wykonuje popularne piosenki biesiadne, wśród których wyróżnić można przyśpiewki typu Hej bystra woda, Krakowianka, Ruzamunda, Cztery razy po dwa razy, W zielonym gaju, Szła dzieweczka do laseczka czy melodia Zagraj mi piękny cyganie. Taka biesiada na weselu zawsze jest miłym akcentem, kiedy to można wspólnie pośpiewać znane melodie. A jeszcze milej, kiedy muzycy mają instrumenty akustyczne i przechadzając się na sali weselnej zachęcają do zabawy i śpiewania przygrywając na naturalnych instrumentach jak gitara akustyczna bądź klasyczna, akordeon, czasem saksofon lub trąbka oraz jakiś instrument perkusyjny, zazwyczaj tamburyn. Choć nie każdy lubi styl disco polo, to większość najlepiej bawi się na weselach właśnie przy nim. Muzycy z kapel weselnych mają tego doskonałą świadomość i dlatego je wykonują. Zatem repertuar zespołów weselnych zawiera największe przeboje takich popularnych artystów z nurtu disco polo jak Akcent, Boys, Piękni i Młodzi, Bayer Full, Shazza, Bracia Figo Fagot, Weekend, Kis Lech Stawski, Janusz Laskowski, Fanatic, Marcin Segieńczuk czy Czadoman.
zespół muzyczny na wesele - repertuar
Kreator stron internetowych - strona bez programowania